Внаслідок широкої дискусії в українських засобах масової інформації та запитів журналістів до компанії про доцільність зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення повідомляємо про позицію Кернел стосовно цього питання.
Україна має величезний потенціал розвитку сільського господарства. Для того, щоб конкурувати на світових ринках з США та країнами Латинської Америки, українському аграрному сектору потрібна стратегічно правильна фундаментальна земельна реформа, яка дозволить залучити мільярди доларів інвестицій і сприятиме розвитку економіки країни. Крім того, реформа повинна враховувати інтереси близько 7 мільйонів власників сільськогосподарських земель.
Заява Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана про надання права купівлі землі площею до 200 гектарів виключно фізичними особами є не більш, ніж політичний крок і не має нічого спільного з реальною реформою. По-перше, фізичні особи в Україні здебільшого, на жаль, не мають фінансових та інших ресурсних можливостей для купівлі та обробки землі. Це означає, що власники паїв у разі продажу не отримають за них реальну вартість через відсутність попиту. З іншого боку, основою аграрного сектора України є види діяльності, які не можуть бути економічно успішними з земельним банком 200 гектарів. Крім того, ринок фізичних осіб сприятиме розвитку тіньових схем купівлі землі та подальшому процвітанню корупції.
На наш погляд, уряд і парламент сьогодні не готові ухвалювати конструктивні рішення. У ситуації, що склалася, вважаємо за доцільне залишити дію мораторію до тих пір, поки не буде розроблена зважена консолідована позиція влади з урахуванням інтересів власників землі та економіки України. Ухвалення неправильних рішень матиме незворотні негативні наслідки, які неможливо буде виправити в майбутньому.